ŞÖMİNE NASIL YAPILIR ?

Önceki tarihlerde şömine yapılmasındaki başlıca sbep elektrik ve doğalgaz kesintilerinde ısınmanızda yardımcı olabilecek üçüncü alternatifin olmayıdı. Şimdi ise şömine hem dekor hem

finlenme noktası olarak yerini aldı.

1-)Şömine yapımında kullanılan sisteme göre baca uyumluluğu en önemli husustur. Sağlıklı bir baca yapımı olduğu takdir de şöminenizin verimi yüksek oranda artacaktır.

2-)Şömine yapımında ateşlik kısmının seçimi ikinci olarak önemli kısımdır. Bu seçimde yeni sistemde kapalı sistem ateşlikler kullanılmaktadır. Hazne olarak tabir edilen bu kısım sizin şömineyi kullanacağınız mekânın m²ve m³hesaplanarak size sunulmaktadır. Hazneler kapalı sistem , açık sistem, asansörlü sistem, döküm hazne, ateş tuğlalı hazne olarak ayrılmaktadır. Mekâna verimine göre seçim yapılır.

3-) Isı odası yapımı: Isı odası haznenin kurulumundaki can alıcı noktadır. Isı odası diye tabir ettiğimiz kısım haznenin arka, ön ve yan duvarlarının alüminyum folyo yoğunlu 1m² de 110m³ olan izolasyon malzemesi ile kaplanır. Hazne bacası bina baca çıkışına paslanmaz çelik boru ile bağlanıp hazne bacası ile boru bağlantısı metal silikonu ile bütünleştirilip sızdırmazlık sağlanır. Boru ile tavan arasında 40cm boşluk bırakılarak boğma denilen olay gerçekleştirilir. Ve alçı panel ve profil karkaslar la bu sistem kapatılır. Tavandan 40 aşağıdaki boğmanın altından 2 adet ya da 1 adet büyük sıcak hava çıkışı menfezi açılır.

Şöminenin alt kısmından soğuk hava girişi verilir. Şömine alttan aldığı soğuk hava ile ısı odasında biriken sıcak havayı sirkülasyonlu şekilde bulunduğu ortama dağıtır.

Bu sistem sayesinde yakmış olduğunuz odunun %80 i sıcak hava olarak size geri dönerken %20'si ise bacadan duman olarak çıkacaktır.

4-) Şömine dış giydirme kısmı en son ve en gösterişli kısımdır. Bu yapımda haznenin özellikleri mekân da kullanılan diğer mobilya gibi faktörlerle uyumu sağlanarak hazırlanmaktadır.

Önce hazne ve ısı odası kurulumu yapılıp daha donra dış giydirme yapılmaya kalkışıldığında sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlar dış giydirmede çatlamalar ve benzeri sorunlardır.Kısacası Şömine yapımı baca dışında hazne, ısı odası ve dış giydirme olarak 3 kısımdan oluşur.