ŞÖMİNE MİMARİSİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Çağlar öncesine dayanan bir mimari tasarımına sahip olan şömine, günümüzde de en modern hali ile hem gelenekseli hem de teknolojiyi harmanlayarak evlerin, bahçelerin, balkonların

kısaca yaşam alanlarımızın içinde kendine bir yer edinmeyi başarmıştır. Günümüzde modern yaşama da, geleneksel yaşama da uyum sağlayabilen şömine tasarımları yüksekmimari farkı ile kusursuz bir dekorasyonun da en önemli parçası halini almıştır. Peki, ideal şömine tasarımı nasıl olmalıdır?

Tercih edeceğimiz şömine tasarımında dikkat etmemiz gereken başlıca hususlar arasında ilk sırayı; kullanılacak olan alanın genişliği ile şöminenin büyüklüğünün uyum içerisinde olması yer alır. Ardından baca sistemi göz önünde bulundurularak odunlu (meşe, gürgen, kayın ağaçlarından elde edilir) veya elektrikli (doğalgaz ve elektrik) şömine alternatiflerinden hangisinin en iyi ve kusursuz performansı sergileyeceği belirlenmelidir. Bu aşamalarda muhakkak şömine tasarımında uzman kişiler tarafından destek alınmalı ve edinilen fikirler doğrultusunda seçiminizi yön vermeniz gerekir.